Daniel Fišer, <d@niel.fiser.cz>

v0.1, 2002-04-08


Toto mini-HOWTO popisuje instalaci Linuxu na počítače Power Macintosh s architekturou NuBus. Mezi ně patří zejména modely Apple Power Macintosh 6100, 7100 a 8100. Postup jsem vyzkoušel na Apple Power Macintosh 7100/66 AV.

Návod předpokládá, že máte administrátorské zkušenosti s Mac OS-em a zkušenosti s instalací Linuxu; proto nepopisuje ani jedno ani druhé, ale zaměřuje se na kombinaci kroků vedoucí k úspěšnému spuštění instalace Linuxu.


Obsah

  1. Výběr Unixu pro NuBus
  2. Příprava
  3. Instalace
  4. Odkazy na zdroje a další informace

Výběr Unixu pro NuBus

PowerMacky s architekturou NuBus jsou v celé šíři modelů firmy Apple nešťastnou výjimkou - není pro ně příliš velký výběr Unixů. Mac OS X na nich neběží (potřebuje alespoň G3), NetBSD běží na všech PowerPC mimo NuBus-ových a ani Linux na tom není zrovna nejlépe.

Dlouho byl jedinou možností MkLinux, společný projekt Apple a OSF postavený na jádře Mach. Apple ale v roce 2000 ukončil jeho vývoj a poslední jádro je ve versi 2.0. Později byla portována také distribuce LinuxPPC, ovšem ta je také neaktivní.

Další distribucí, která běží na architektuře NuBus, je YellowDog Linux. Ten je, stejně jako obě předchozí, postaven na RedHatu a balíčcích RPM.

Poslední mně známou variantou běžící na NuBus strojích je Debian GNU/Linux.

Osobně jsem vyzkoušel instalaci distribucí MkLinux R1, YellowDog 2.1 a Debian GNU/Linux Potato 2.2r5. MkLinux mne moc nenadchl svým stářím, YellowDog se mi nepodařilo nainstalovat (tuhl mi už instalátor), takže jsem skončil u Potata.

zpět na obsah


Příprava

Hardware

K instalaci Linuxu na NuBus PowerMac potřebujete alespoň jeden NuBus PowerMac. :-) Čím více paměti, tím lépe - s 16 MB vám bude všechno připadat pomalé... Mimo to budete potřebovat buď mechaniku CD-ROM a instalační médium anebo připojení k TCP/IP síti s obrazem vybrané distribuce na NFS, HTTP nebo FTP serveru.

Bude se vám hodit další počítač s přístupem na Internet a sdílením souborů přes AppleShare. Na něm si nasdílíte jádro s instalátorem, protože se nevleze na disketu. Jakékoliv *BSD nebo Linux stačí. :-)

Mac OS

OldWorld PowerMacky nelze bootovat přímo do OS jiného než Mac OS. Na disku musí být alespoň jedna HFS nebo HFS+ partition s funkční instalací Mac OS-u. Nemáte-li k disposici instalační média, můžete použít Mac OS 7.5.3, který firma Apple uvolnila jako freeware.

Boot loader

Jako boot loader lze použít buď MkLinux extension z projektu MkLinux nebo BootX extension. MkLinux extension mi fungovala vždy; BootX se mi nepodařilo zprovoznit, a to ani starší verse 1.1.x, ani verse patchované Ludovicem.

MkLinux
http://nubus-pmac.sourceforge.net/nubus-pmac/Apple_MkLinux_Booter.sit.hqx
BootX
http://penguinppc.org/~benh/

Vytvoření HFS diskety s nástroji pro Mac OS

Pokud instalujete na počítač s jedním hard-diskem, budete muset během instalace Linuxu změnit partition table a tím přijdete o všechna data.

Možná se vám pak bude hodit nástroj pro formátování a zápis HFS disků. Zkoušel jsem mactools, ale ty se mi neosvědčily, protože se mi vždy ztratily resources (možná ale jenom proto, že jsem BFU). Použil jsem freewarový nástroj pro MS Windows HFV Explorer. Umí konversi z BinHex a Mac Binary II z FAT na HFS se zachováním resource forků. Je to jediný způsob, jak můžete mimo Mac OS vytvořit instalační soubor Aladdin Expanderu, protože on sám je zkomprimován pomocí Stuff It-u.

Mimo Aladdin Expanderu si na disketu zkopírujte také MacTCP extension (starší verse Mac OS-u ji neobsahují) a MkLinux extension. Budou se vám hodit.

zpět na obsah


Instalace

Pokud instalujete na stejný disk, na kterém máte Mac OS, zazálohujte si všechna data - přijdete o ně. Budete muset změnit partition table na disku a nemáte-li komerční nástroje na změnu velikosti partition "zaživa", nezbyde vám nic jiného než použít pdisk nebo Disk Tool.

Vytvořte si nové partitions. Nechcete-li používat Mac OS, stačí vám řádově několik MB pro základní systém (podle jeho verse). Nezapomeňte na swap partition, dvojnásobek RAM anebo 128 by mělo stačit. Na zbytku disku si vytvořte ext2 partitions podle svých zvyklostí.

Nainstalujte si znovu Mac OS, zkonfigurujte MacTCP a nainstalujte Aladdin Expander. Rozbalte MkLinux extension a zkopírujte soubory podle návodu do systémové složky.

Zkopírujte si kernel s instalátorem Debiana z AppleShare serveru a přepište jím Mach kernel z MkLinuxu. Nastavte lilo.conf tak, aby bootovalo z /dev/ram.

Rebootujte do Linuxu a nainstalujte Debian.

Rebootujte do Mac OS-u a upravte lilo.conf tak, aby bootovalo z linuxové partition. Je to možná naposledy, co jste pracovali v Mac OS-u... :-)

zpět na obsah


NuBus PowerMac na SourceForge
http://nubus-pmac.sourceforge.net/
Instalace Potata a Mach kernel Grega Ingrama
http://www.symsys.com/~ingram/hardware/powermac/potato-install.html
PenguinPPC
http://penguineppc.org/
MkLinux
http://mklinux.org/
Specifikace Apple Power Macintosh 7100
http://www.apple-history.com/quickgallery.html?where=7100.html

zpět na obsah

copyright © 2000–2017 Daniel Fišer (XHTML 1.1 & CSS)